Ciężko jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do kanalizacji. System odprowadzania ścieków jest przecież jednym z najważniejszych elementów każdego domu, mieszkania czy biura. W miastach i większych wsiach zazwyczaj podłącza się budynki do ogólnego systemu kanalizacyjnego, który odprowadza nieczystości do oczyszczalni. Są jednak miejsca, w których takiej sieci nie ma lub przyłączenie do niej jest po prostu niemożliwe. W takim przypadku trzeba skorzystać z alternatywnych rozwiązań, wśród których największą popularnością cieszą się szamba. Są to specjalne zbiorniki umieszczane pod ziemią, do których odprowadza się ścieki z danego miejsca. To nieskomplikowany system, który umożliwia skuteczne usuwanie nieczystości. Wymaga on jednak nieco uwagi, m.in. stałego monitorowania poziomu zapełnienia czy wzywania specjalnych tzw. szambowozów, które opróżnią zbiornik.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów szamb i jako profesjonaliści działający w branży od lat doskonale wiemy, jak trudny może być wybór odpowiedniego zbiornika. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poniższy artykuł, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące szamb jedno i dwukomorowych. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Rodzaje szamb

W przypadku szamb dzielimy je ze względu na materiał wykonania (tworzywo sztuczne lub beton) oraz konstrukcję (jedno lub wielokomorowa). W tym artykule skupimy się na tym drugim kryterium. Szamba jednokomorowe — jak sama nazwa wskazuje — to pojedyncze zbiorniki, do których zbierane są wszystkie nieczystości. Szamba dwukomorowe mają z kolei przegrodę rozdzielającą zbiornik na dwie części, gdzie w jednej zbierane są tzw. nieczystości grube, a w drugiej nieczystości płynne. Każde z wymienionych rozwiązań ma inne zastosowanie, co należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie.

Szambo jedno czy dwukomorowe?

Szambo jednokomorowe zazwyczaj będzie tańsze, jednak w zdecydowanej większości przypadków są to zbiorniki bezodpływowe, co oznacza, że każdorazowo w celu opróżnienia ich trzeba będzie wezwać specjalistów. Szambo posiadające dwie i więcej komór będzie z kolei droższe, ale często dostępne jest z tzw. drenażem. Oznacza to, że nieczystości płynne po wstępnym oczyszczeniu za pomocą specjalnych bakterii można odprowadzać z nich do gruntu. Aby jednak móc zainstalować u siebie takie szambo i wykorzystywać pełnię jego możliwości, trzeba wystąpić o specjalne pozwolenie do gminy.

Jakie szambo wybrać? Najlepsze propozycje

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj szamba ma swoje zalety a także wady. To, które najlepiej wybrać, zależy przede wszystkim możliwości i potrzeb danego gospodarstwa domowego — przykładowo nie wszędzie będzie można zastosować dwukomorowe szambo z drenem, a dla niektórych szambo jednokomorowe będzie niewystarczające. Dużą rolę odgrywa tutaj także budżet. Niemniej jednak decydując się na szambo od uznanej i renomowanej firmy — takiej jak nasza, można zawsze liczyć na atrakcyjne ceny. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.